Tavla Nedir, Nasıl Bulunmuştur

Tavla Nedir? Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla iki kişi tarafından oynanan eğlenceli bir oyun türüdür. Zeka oyunları ve akıl oyunları kategorisine de girmektedir. Tavla kökeni çok eski zamanlara değindiğini bilmekteyiz. İlk tavla taşların kemiklerden yapıldığı bilim adamları ve arkeologlar tarafından söylenmektedir. Tavla oynadığınızda önünüzde 5000 civarında hamle ve 21 zar kombinasyonu yapma olasılığınız bulunmaktadır. Bu yüzden oyun oynarken çok iyi bir şekilde düşünmeniz gerekir. Hamlelerinizi kullanırken hatasız bir hamle yapmadığına dikkat ediniz. Çünkü yapacağınız tek bir hatalı hamlede karşı tarafa yenilebilirsiniz. Tavla oyununda belli bir strateji geliştirerek ustalaşabilirsiniz. Fakat zar kısmına gelirsek burada yüzde oranıyla hesaplarsak şans oyunu olduğu için %50 gibi bir şansınız bulunmaktadır. Osmanlı devletinde yaklaşık olarak 1400 yılları civarlarında tavla oyunu yaygın bir hale gelmiştir. Günümüze kadar geldiğine göre tavla geleneği ciddi bir şekilde geleneğini sürdürmekte olduğunu gözle görebiliyoruz. Türklerde oynanan tavlanın zar kombinasyonların isimleri Farsçadan gelmektedir.

#
Casino Sitesi
Üyelik Bonusu
Puan
Siteye Git
1
1500TL %100
5.0⭐
2
5000 TL %50
4.8⭐
3
1500 TL %100
4.8⭐
4
1500 TL %200
4.6⭐
5
600 TL %100
4.5⭐
6
1500 TL %100
4.3⭐
7
600 TL %100
4.1⭐
8
3000TL %100
4.0⭐
9
1000 TL %100
3.8⭐
10
365 TL %50
3.8⭐

Tavla Nasıl Bulunmuştur?

Pers imparatoru vezir Mehir Buzur’un 1500 yıl önce icat ettiği tavla oyunu günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Giderek insanlar tarafından çok beğenilen tavla geleneğini koruyarak oyun düzeyinde herhangi bir değişikliğe gitmeden günümüze kadar süre gelmiştir. Tavla ortaya çıkartılırken zaman kavramından ilham alınarak yapılmıştır.Tavlanın açıklaması şu şekilde geçmektedir. Senein bir tane olması tavlanın bir tane olması anlamına gelmektedir. Dört köşesi, dört farklı mevsimi ifade eder. Tavla içinde karşılıklı olarak bulunan 6 şar haneyse 12 ayı temsil etmektedir. Pulların toplam 30 adet olması, ayın 30 gününü işaret eder. Ayrıca siyah renkli pullar geceyi beyaz olanlarsa gündüzü ifade eder. Karşı karşıya duran 12’şer tane taşlar ise 24 saati temsil eder. Buradan anlayacağımız şey tavla ortaya çıkartılırken tamamen zaman kavramından ve bilimden ilham alınarak yapıldığını görebiliyoruz. Günümüzde tavlanın buluşu hakkında kimse bir araştırmada bulunmuyor. Fakat tavla bilimsel olarak baya bir kafa yorulduğunu yapısından belli ettiriyor.

Siteye Kaydol

Tavla Nasıl Oynanır

Siteye Kaydol

Tavla Nasıl Oynanmaktadır?

Siteye Kaydol

Tavlayı Türkiye’de kumar siteleri https://kervansarayhotel.com/ içerisinde oynayabilirsiniz. Tavla tahtası içinde bulunan oyun pulları, oyunun kurallarına göre dizilir. Her iki oyuncuda ayrı ayrı olarak tek bir defa zarı atar en yüksek zarı atabilen oyuna ilk olarak başlar. Oyuna başlayan ilk oyuncu  ilk zarını attıktan sonra gelen zar ikili kombinasyonu pulların nasıl oynanacağını belirler. Her iki oyuncuda önündeki pullarını tek tek toplayıp ve ardından da pulları tahta dışına çıkarmak zorundadır. Oyunculardan birinin pullarından tek bir tane kaldığında karşı tarafın attığı zarda üzerine gelirse o pulu yerden alabilir. Kırılan pulunu oyuncu, tablanın en uzak noktasına zarını atarak atılan zar boş yere denk geldiğinde tekrardan pulunu oyuna katabilir. Tavla oyunu satranç oyununa benzer bir yapıdadır. Oyun belli bir strateji istemektedir. İki kişi tarafından oynanan oyunda karşılıklı olarak atılan zarlar sonucunda ilerlemektedir. Oyun sonuna kadar bütün pullarını ilk önce bitiren kişi oyunu kazanmaktadır. Deyim yerindeyse tavlayı kazanan kişi tavlayı kapatarak karşı taraftaki kişinin omzunun altına sokar.

Siteye Kaydol
Scroll to top